Sziráki Ferenc emlékére
Sziráki Ferenc, városunk egykori (1957-1967) tanácselnöke, 2018. október 3-án életének 93. évében elhunyt.
Ezzel a régi interjúval idézzük fel emlékét.
Mit tartogat 1966?
ÚT, CSATORNÁZÁS, LAKÁSOK
Munkatársunk felkereste Sziráki Ferencet, a városi tanács elnökét, akitől az idei évre vonatkozóan a következő tájékoztatást kapta:
— Az 1966-os év jelentős fejlődést biztosít városunknak. Az elmúlt három éven keresztül,
saját költségvetésünkön felül „stafirungként”, kezdeti segítségnek, jelentős hozzájárulásokat kaptunk. Így minden évben körülbelül négymillió forintot tudtunk például az utak építésére fordítani. Ez a nagyobb ütem sajnos 1966-ban bizonyos törést fog szenvedni, ami azt jelenti, hogy ebben az évben erre a célra mindössze 1 800 000 Ft- tal gazdálkodhatunk. Reméljük azonban, hogy a későbbiekben a tempót ismét fokozni tudjuk. Mindenesetre, mivel a múlt évben egy úthengert sikerült szereznünk, így az egyszerűbb, makadám utak építését, járdaépítéseket és útjavításokat saját brigádunk is el tudja majd végezni.
— A város fejlődésének alapja, vitathatatlanul a csatornázás, amely a Jókai utcában, ha nem is a legpéldamutatóbb formában, már a múlt évben megindult s 1966- ban, mintegy ötmillió forint értékben fog folytatódni. Az Építéstudományi Intézettől (a régi Ciklámentől), a Rózsa utcáig terjedő szakasz épül meg először. Folytatásként
három év alatt megépül a város csatornahálózatának központi „gerince”. Ehhez azután majd a csatlakozó mellékutak és utcák kapcsolása lényegesen egyszerűbb lesz,
kevesebb költséggel.
— A Beruházási Bankkal történt megállapodás alapján a megfelelő hitel rendelkezésre áll, úgyhogy ezek a munkák már március-áprilisban megindulhatnak. Minden remény megvan arra, hogy az év folyamán már a Kossuth Lajos utcai hídig készen lesz a csatorna. Ebben az esetben pedig a „szerencsétlen” régi útszakasz hites gazdája, a KPM azonnal rendbe hozza ezt a sokat szidott utcát is.
— Kétségtelen, hogy csatornázás nélkül nemcsak köz- tisztaságról és kulturált városi életről nem beszélhetünk, de addig állami lakóházak építéséről sem lehet szó, mivel a csatornázatlan területre történő építkezés hihetetlenül drágább, s e? bizony nem közömbös országos gazdasági szempontból sem.
Mindenesetre a már készülő huszonnyolc lakásos Duna-parti lakóház 1966. őszén átadásra kerülhet, s a következő években egy hetvenkétlakásos ház is megépül.
További lakásépítés állami erőből azonban már csak a csatornázás befejeztével indulhat.
— Az idén községfejlesztési alapból négyszázharminc- ezer forintot fogunk a vízhálózat fejlesztésére fordítani, így vizet kap a KlSZ-lakótelep, a pannóniatelepi Patak, Móricz Zsigmond, Költői Anna és Irányi Dániel utca, a Nagyváradi, Kassai utca, az Alsó Izbégi út menti Lehel, Szegedi, és Vasvári Pál utca, valamint a hegyi Dalmát utca.
A villanyhálózatot is továbbfejlesztjük. Villanyt kap a KISZ-lakótelep, a Villasor, Mathiasz, Balázs Árpád, Lévai. Méhész, Majakovszkij, és Kálvária utca.
— Folytatjuk a sportpálya építését is. Megnyílik a százezer forint költséggel megépült perembolt a Vasúti villasor végén, megtörténik a Béke Vendéglő korszerűsítése is. A söntést teljesen megszüntetik s áthelyezik a Péter Pál utcai, volt cukrászipari termelőüzem helyére.
— A Kálvária téri bolt is átadásra kerül, az egykori Szauter-vendéglő helyén népbolt nyílik s a sarki italbüfé és népbolt helyén megépül a korszerű bisztró és hidegkonyhás étterem.
— A Belkereskedelmi Minisztérium beruházásával a Rév utcában nekilátnak egy nagy étterem alapozásához. Ugyancsak a Pap-szigettel szemben megkezdődik a százszemélyes turistaszálló építkezése, melyet remélhetőleg már 1967-ben át is fognak adni rendeltetésének.
— Véglegesen eldőlt az is, hogy megépül az új tervszakaszban az új művelődési ház is. Egyrészt városi lakosságunk igényeinek kielégítésére, másrészt az idegenforgalom bennünket is szorosan érdeklő növelésére, de nem utolsó sorban azért, hogy*
Pest megyének legyen egy, a fővároshoz közel eső megyei rendezvények, találkozók, konferenciák megtartására alkalmas kultúrközpontja is.
Ennek helyét illetően többféle vélemény alakult ki. A lehetőségeket figyelembe véve, a végleges hely kijelölése előtt még szélesebb plenum előtt is megtárgyaljuk a döntést. Mindenesetre lényeges, hogy a célszerűségen kívül, ismerve nehéz lakásviszonyainkat, ne kelljen miatta lakásokat megszüntetnünk, vagy meglévő házakat felszámolnunk.
— Hárommilliószáztízezer forint költséggel, melyet a Képzőművészeti Alap bocsát rendelkezésre, az immár világhírű művésztelepet is újjávarázsoljuk. Tizennégy pihenőfülkés műtermet, három lakóteres műtermet és egy gondnoki lakást tervezünk építeni, a későbbiek során pedig .egy, a Bogdányi utcára nyíló kiállítási csarnokot. Tervezésüket a Műszaki Egyetem rajztanszéke vállalta. Ha ez megvalósul, a képzőművészet két ága, a festészet és (a szomszéd kert révén) a szobrászat egymás közvetlen közelében fog elhelyezkedni.
— Az ötéves terv folyamán megépül a négy tantermes pismányi iskola is. 1966- ban újjáépül szerencsétlenül járt” Duna-parti sétányunk is olyképpen, hogy faragott kőtámfal fogja szegélyezni.
Ez árvízvédelmi szempontból is jelentős, függetlenül attól, hogy esztétikai szempontból is nagyszerűen mezeid a város jellegének.
— Megnyílik végre, ha a Duna is úgy akarja, a szabad dunai strand is még a nyáron. A Pap-sziget jelentőségét emeli majd, hogy ez év augusztusában a Nemzetközi Camping és Karaván Klub hazánkban tartja meg nemzetközi találkozóját. Ebből az alkalomból körülbelül két-háromezer idegen fog egy hetet tölteni a Papszigeten. Ezért fogjuk akkor megrendezni a hagyományos szentendrei kulturális napokat is
—- Hiszem, hogy a reálisan felvázolt tervek valósággá válnak, hiszem, hogy mindannyiunk segítségével ismét szebb és gazdagabb lesz városunk az esztendő lezártával — fejezte be tájékoztatóját Sziráki Ferenc.
PMH, 1966. január 5.
Horváth Levente