Országzászló avatás
A TURISTA VIDÉK ORSZÁGZÁSZLÓ AVATÁSA.
A Magyar turistatársadalom nagyszabású hazafias megmozdulása volt a Szentendre feletti Kőhegy magaslatán emelt országzászló felavatása, amelyen 4o
különböző turistaegyesület és a csepeli munkások közel 1000 főnyi tömege vett részt. Ugyanebből az alkalomból adták át rendeltetésének a csepeli "Weiss Manfréd szakosztály kibővített menedékházát. Az ünnepségen igen előkelő közönség vett részt. Dr.Pető János szentendrei polgármester beszédje után a Magyar Turista Szövetség nevében dr.Zsembery Gyula szólalt fel, majd az EOKB nevében vitéz Pólya Antal dr*miniszteri tanácsos*, társelnök mondott avató beszédet.
Magyar Országos Tudósító 1940. június
Szentendre országzászló avatása
.TASA, Budakörnyék fényes ünnepsége volt a vasárnapi honvédnapon tartott szentendrei országzászló avatás Mind a városnak,mind a környék népének magyar szellemben való megújhodását bizonyította ez a lelkesedés, amelyben a sokezres tömeg egybeforrva tüntetett a magyar gondolat és a történelmi vidék ősi magyar hivatástudata mellett A város iparosai , társadalmi körei vállvetett buzgalommal építették fel az országzászlót. Felvonultak az avatásra a honvédség alakulatai, Pestvármegye, az EONB és a különböző községek küldöttségei. Ott* voltak az előkelőségek sorában gróf Khuon-Héderváry Sándor rk, követ, Ember Sándor országgyűlési képviselő és a magyar közélet sok más kitűnősége, Németh László pápai kamarás, Vajda István ref, és Farkas Lajos ev, lelkészek beszédei után a női szervezetek által fölajánlott lobogót Kövessy Béláné adta át, melyet a Hiszekegy hangjaira vontak fel félárbocra , majd az első őrség fölállott az országzászló mellé* Ezután vitéz Endre László alispán,' az EONB társelnöke mondott avatóbeszédet, melyben a magyar háborús célokról is szólva, a külső front mellett a belső front szilárd, kiépítésének szükségét hangoztatta. Ezután dr, Honos Petheő János polgármester vette át az országzászlót bensőséges szavakkal.,, majd a honvédség és utána az összes testületek koszorút helyeztek el az országzászló alapzatán* A Szózat elhangzása után díszmenet következett, melynek" befejezése után hat sokgyermekes családnak osztották ki az Országos Nép- és Családvédelmi Alapból felépített házakat, /MOT/
MOT, 1942. június 29.
"Dr. Pálházy Endre jelenlétében iktatták be Szentendre országzászlóját Budapesten."
(Pilishegyvidék - Budakömyék, 1941. szeptember 24.)
® "Avatják a szentendrei országzászlót. Az országzászló alá tömörülő szentendrei lakosság Isten segítségét kéri, hogy a hazát, otthont, családot és vallást védő honvédeknek adjon erőt és kitartást az istentelen bolsevista rém elleni küzdelemben. (...) A műsor nem is fejeződhetne be méltóbban, mint az ONCSA családi házak átadásával." (Hat ház épült a Kálvária dűlőben a nagycsaládosok részére.) (Pilishegyvidék - Budakörnyék, 1942.június27.)
" Vitéz Endre László alispán késve érkezett az országzászló avatásra. "Mikor jött, szemükkel falták, fülükkel figyelték, lélekkel hallgatták és szívükbe zárták. Nem pózolt, nem utazott színészi hatásokra, nem használt üres gesztust és felfújt mondatot, nem blöffölt és nem erőlködött. Mégis átütő sikere volt. (...) Szinte fanatizálóvá vált, mikor ország-gyarapító hős kormányzónkról és az orosz földön küzdő vitéz honvédségünkről emlékezett meg. (...) Azt fogják rá, hogy túlzó, de kell, hogy lelki hevülete másokat gyújtson lángra." (Pilishegyvidék - Budakömyék, 1942. július 4.)