Barcsay - díj 2018.
Barcsay - díj 2018.
Az évente odaítélt díjat 1989-ben, a Mester elhunyta után egy évvel Barcsay Erzsébet, Barcsay Jenő festőművész testvére alapította meg közérdekű közhasznú felajánlásával.
2006-ban a Barcsay-jogutód Kónya házaspár - Kónya Márta és Kónya Ferenc - létrehozta a Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítványt, mely a Magyar Képzőművészeti Egyetem által
a művészeti anatómia tantárgyban kiemelkedő teljesítményt nyújtó hallgatóknak adható Barcsay-jutalom mellett – immár attól teljesen függetlenül – minden évben BARCSAY-DÍJAT adományoz, pályakezdő fiatal művészeknek, akik olyan kvalitásos alkotásokat hoznak létre, melyek méltó módon idézik és őrzik Barcsay Jenő szellemiségét, alkotói következetességét és a művészet iránt érzett alázatát.
A pályázaton részt vehetnek – határoktól függetlenül – mindazok a Kárpát-medencében, vagy a világ bármely táján élő, magyar ajkú, felsőfokú tanulmányaikat már befejezett pályakezdő festőművészek, akik 2017. december 31-ig még nem töltik be 35. életévüket.
A díjat, minden évben Barcsay Jenő születésnapján adják a pályázat nyerteseinek.
Idén, a negyven pályázó közül, három tehetséges festőművésznek - Kósa Gergelynek, Kristóf Dánielnek és Máthé Lászlónak - ítélte oda az alapítvány kuratóriuma a rangos elismerést.
Az ünnepségen Kónya Ferenc köszöntője után Feledy Balázs művészeti író tartott egy izgalmas előadást Barcsay Jenőről, az alapítványról, a három nyertesről a végén köszöntötte az idén januárban 88 éves Balogh László festőművészt. Ezután, Nagy Gábor festőművész, az alapítvány egyik kurátora, szakmai szempontból méltatta a díjazottakat, mutatta be szakmai pályafutásukat.
Az ünnepségen fellépett a Barcsay Jenő Általános iskola három tanulója és a Vujicsics Tihamér zeneiskola fuvolása, akik színvonalas műsorukkal nagy sikert arattak .
Furcsának találtam, hogy az idei díjátadón nem volt lehetőség a nyertes pályázók munkáiból készült kiállítást megtekinteni, és sem a polgármesteri hivatal sem pedig a Ferenczy Múzeumi Centrum nem képviseltette magát.