Emlékezés a nemzeti gyásznapon
Emlékezés a nemzeti gyásznapon
Szentendrén a vértanúk emléknapján a városi római katolikus templomban Németh László plébános pápai kamarás gyászistentisztelet keretében emlékezett meg az aradi vértanúkról.
A református polgári iskola ifjúsága szintén kegyeletes ünneppel adózott a tizenhárom vértanú emlékének. Az ifjúsági énekek, szavalatok és felolvasások után Reissenberger Gusztávné, Benedek Árpád és Vadon Miklós tanárok gyász darabokat játszottak, vitéz ábrahamfalvi Machula Béla tanár padig a gyászemlékű nap jelentőségét méltatta.
(MTI_1931_október 7.)
Hétfőn — több száz aradi dolgozó jelenlétében, katonai tiszteletadás mellett — dr. Biczó György, a Magyar Nép- köztársaság bukaresti nagykövete koszorút helyezett el az aradi vértanúk emlékművénél. A koszorúzásnál jelen volt Pascu Zimbran, az Arad megyei Néptanács első elnökhelyettese és Man Vasile ezredes, a helyőrség parancsnoka. Koszorút helyeztek el az emlékműnél az úttörők is.
Október 6., az aradi vértanúk kivégzésének 126. évfordulója alkalmából hétfőn országszerte — így Pest megyében is — kegyeletes ünnepségeket tartottak. Számos közép- és szakmunkásképző iskolában klubprogramokon emlékeztek meg a fiatalok a szabadság- harc mártírjaira
Több egyetemi, főiskolai kollégiumban műsoros rendezvényeken idézték fel az 1848-as forradalom és szabadságharc 13 hős tábornokának alakját Azok az iskolák, úttörőházak és úttörőcsapatok, őrsök, amelyek az aradi vértanúk valamelyikének nevét viselik, szintén megemlékeztek' a hősökről: őrsi összejöveteleken, rajgyűléseken idézték fel emléküket, s elhelyezték a kegyelet virágait névadójuk emléktáblájánál. Sok helyütt korabeli feljegyzésekből, Petőfi-versek- ból összeállított irodalmi műsorral adóztak az aradi vértanúk emlékének.
Az ünnepi események sorozatából is kiemelkedik a nagykátai Damjanich János Gimnázium fáklyás felvonulása, melyre hétfőn este 8 órakor került sor. A mintegy 300 fős menet — a középiskolások, a község KISZ-szervezeteinek képviselői, az úttörők és a honvédség küldöttei vonultak fel — a kollégiumtól indult a gimnáziumban lévő Damjanich-szoborhoz.
Itt tartották meg a rövid ünnepséget és a 13 vértanú emlékére 13 fáklyát szúrtak le a szobor mellé. Ezt követően ellátogattak a temetőbe, ahol az 1848-as honvédek sírjai mellé tűzték le a kegyelet fáklyáit.
(Pest Megyei Hírlap 1975. október 7.)